test

Salming Ranger - univerzální parťák do trailu

Boty od Salmingu jsou našimi osvědčenými držáky jak na silnici, tak do trailu. Byla jsem tedy více než zvědavá na zbrusu nový model trailovek. Pojďme se společně podívat, jak si Salming Ranger vedly při našem testování a také obecně na jejich vlastnosti a parametry.

Technické parametry a popis od výrobce


Trailová bota, která si poradí s většinou druhů přírodních povrchů. Univerzální model, se středně širokým střihem, který je pohodlný a zároveň dostatečně stabilní a agresivní.

Konstrukce modelu Salming Ranger vychází z vlastností předchozích modelových řad Salming Trail T a přináší inovace zejména v oblasti svršku. Ten je u modelu Ranger tvořený ideálně pevným polyesterovým úpletem, který je po celém obvodu bot chráněn speciálním polyuretanovým pruhem ROCShield™.

Z předchozích řad ověřený koncept mezipodešve s tlumící pěnou Salming RunLite™ a univerzální podrážky z odolné pryže se 4mm vzorkem přináší až nečekaně kvalitní grip a dynamiku v každém kroku.
 

Typ došlapu: neutrální

Určení boty: trialová tempová / univerzální, canicross, středně dlouhé trasy

Drop: 5 mm

Rok uvedení na trh – 2021

Mé první dojmy

Boty na mne ihned udělaly dojem svou neuvěřitelnou lehkostí. Na druhou stranu mi ale připadaly na první pohled velmi netvárné a velké. Byla jsem zvědavá, jak budou působit na noze. Materiál svršku působí pevně a odolně, plusem v terénu bude i zpevnění polyuretanovým pruhem ROCShield™ v zátěžových oblastech, které ochrání před kameny a zajistí i dlouhou životnost. Chodidlo v botě pomáhá stabilizovat patní košíček HEELCUP a Technologie ExoSkeleton, která by měla snižovat tření v přední části chodila. Podrážka na první pohled ukazuje zaměření na univerzální terén – špunty nejsou nijak vysoké a jsou uspořádány středně daleko od sebe. Drop 5 mm je za mě optimální a značí botu spíše pro středně pokročilého až pokročilého běžce.

Bota je stavěna tak, že dovoluje prstům krásně volný a přirozený pohyb, což je pro mě vždy prioritou. Boty jsou hned po prvním vklouznutí velmi pohodlné, jako měkké bačkůrky. Mám středně širokou až úzkou nohu, a tak jsem se zprvu obávala, že mi v nich noha bude kloktat. K mému příjemnému překvapení jdou boty velmi dobře stáhnout, aniž by tkaničky nepříjemně zaškrtily nohu v jednom místě. Je zde tedy veliká variabilita v šířce chodidla, a tak by si mohly najít příznivce u skutečně různorodého publika běžců. 

Tak hurá obout a vyrážíme do terénu.

První běhání v Rangerech

Rozhodla jsem se je vyzkoušet rovnou v canicrossu, ten totiž botu vždy nejlépe prověří především co se stability a gripu týče. Test jsme prokládala s během tak 50 / 50 abych si boty osahala i bez psa. Vyrazila jsem na měkké cesty za Plzní, kde není nouze o nějaký ten prudší seběh či bláto, ale občas narazíte i na zpevněnější cestu. 

První dojem nezklamal a boty působí i na noze při běhu neuvěřitelně lehce a pohodlně. Již ze začátku běhu jsem zaznamenala dobrý kontakt s povrchem, na Salmingy vysoký pocit stability a povědomí kam šlapu. Stavba boty nebrání prstům v pohybu a nechává je pracovat. Ač mám z předešlého běhu puchýř mezi palcem a ukazováčkem, necítila jsem ho, protože mě boty nějakým zázrakem nenutily krčit prsty při odrazu, což je normálně mým nešvarem. Svršek boty hezky drží na noze a tkaničky nesvírají klenbu nepravidelně, díky čemuž mě nebrněla ani netrnula chodidla, jako se mi to někdy stává v nových botách. Podrážka na první dojem nepůsobila nějak agresivně, a tak jsme se trochu obávala, zda nebudou klouzat. Opak byl pravdou, boty velmi překvapily tím, jak podržely i na blátě. Otázkou je, jak jim tento grip vydrží po lehkém opotřebení. Netvrdím, že se skutečně velkým psem by v blátě neustřelily, nejedná se o nějaké traktory, ale se středním, avšak poctivě táhnoucím psem, jsem se cítila velmi bezpečně i z kopce. 4mm vzorek nepřekážel ani při běhu po tvrdší cestě. Tlumení je střední a boty bych doporučila na střední až kratší vzdálenosti spíše s důrazem na dynamičtější tempo. 

Výrobce vyzdvihuje především univerzálnost, stabilitu a dobrý grip těchto bot. Při testování se všechny 3 tyto parametry v maximální míře potvrdily. Stavba boty ctí filosofii značky, která propaguje přirozený běh. Palec nahoru za mě dostávají za umožnění přirozeného pohybu prstů a celkově přední části chodidla díky technologii Toe Box™. Poskytuje celkové pohodlí a měkkost a sedí na noze s rovnoměrným utažením v oblasti nártu.

Podrážka

Pata

Svršek boty

 

 • + komfort a pohodlí
 • + nízká váha!
 • + grip na různorodém povrchu
 • + všestrannost a univerzálnost
 • + stabilita a kontakt s terénem
 • + tlumené bez ztráty rychlosti
 • + příznivá cenovka

 

 • - vzhled (subjektivní)

Markéta Myslivcová

 • e-mail: marketa@runpoint.cz , tel.: 608 583 445
 • Expertka přes náš sortiment od výběru po testování.
 • Specialistka na canicrossové vybavení.
 • Organizátorka veřejných tréninků, kurzů a eventů Rozběháme Česko.

 

Markéta Myslivcová

 • e-mail: marketa@runpoint.cz , tel.: 608 583 445
 • Expertka přes náš sortiment od výběru po testování.
 • Specialistka na canicrossové vybavení.
 • Organizátorka veřejných tréninků, kurzů a eventů Rozběháme Česko.

 

Rádi vám pomůžeme s výběrem